Hakkımızda

Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsünde 1985’den bu yana hizmet vermekte olan Beytepe Camii, her geçen gün artan Beytepe nüfusuna yeterli gelmemektedir. Bu ihtiyacı gidermek amacıyla kurulan derneğimiz, üniversitemiz personelinin manevi desteği ile faaliyetlerini sürdürmektedir.

İnşaa ve Restorasyon

Diyanet İşleri Başkanlığı ve yardımsever Mimar kardeşlerimizin destekleri ile mimari projelendirme yapılmış ve çizimlere uygun projelendirme süreci tamamlanmıştır. Hazırlanan proje ile mevcut camiinin kapasitesi yaklaşık 4 katına çıkarılması planlamıştır. Camii’nin genel görünümü mevcut görünüm korunmak suretiyle, Selçuklu mimarisine uygun “çifte minareli medrese” izlenimi verilmiştir.

17.Temmuz.2013 tarihinde yapılan ihaleye 5 farklı firma katılmış, 1.450.000 TL muhammen bedelle başlatılan ihale, 650.000 TL + KDV ile Tepe İnşaat firması tarafından alınmıştır. Tepe İnşaat yetkilileri maliyetin çok altında kalan bir rakamla, camii inşaatına verdikleri desteği göstermişlerdir.

İnşaat faaliyetleri hızlıca başlamış, Aralık.2013 tarihi itibariyle kaba inşaat tamamlanma noktasına gelmiştir.

Bu süreçte desteklerini esirgemeyen Diyanet İşleri Başkanlığı personeline, üniversitemiz Yapı İşleri Dairesi personeline ve özellikle Tepe İnşaat yönetimine samimiyetle teşekkür ederiz. Sürecin başlaması ve yürütülmesi sırasında verilen izinler ve manevi destek bağlamında da üniversite yönetimine derin teşekkürlerimizi sunarız.

Eski haliyle yaklaşık 450 m2 kapalı alana sahip camii, genişletme çalışmalarının tamamlanmasının ardından yaklaşık 1450 m2 kapalı alana kavuşmuştur.

İnşaat sürecinde ve devamındaki her türlü maliyet derneğimiz imkanları ile karşılanmıştır. Üniversitemiz bütçesinden ya da üniversitemiz çerçevesinde kurulu vakıf ve derneklerden herhangi bir maddi destek alınmamıştır.

Faaliyete geçiş.

Camii Genişletme ve Tadilat projesi tamamen sosyal yardımlarla tamamlanmıştır. Yeni yapılan Hanım ve Erkek abdesthanesi bulunan modern bir ibadethane konumuna gelmiş Beytepe Gazze Camii Hacettepe’li öğrencilerin ve prsonelin kullanımına açılmıştır. Başlangıçtan bu hale gelene kadar camimizin yapımında maddi manevi emeği geçen herkese teşekkürlerimizi sunarız. Bundan sonra da camimizin ihtiyaçlarını ve eksiklerini gidermek için siz değerli hayırseverlerin her türlü desteğini rica ediyoruz.

Dernek Faaliyetleri ve Organizasyonlar

Camimizde ibadet saatleri dışında İslami ilim dersleri, hadis dersleri, Tecvidli Kuran-ı Kerim okuma dersleri, sohbetler ve Dini günlerde özel organizasyonlar yapılmaktadır. Bu faaliyetlerin içinde katılımcı veya yardım amaçlı bulunmak isteyen öğrencilerimizi bekliyoruz.

Dr. Fatih Mehmet GÜLEÇ
Dernek Başkanı